Certyfikaty Dostępności dla Przedsiębiorstw i Organizacji pozarządowych
Potwierdzenie zgodności z aktualnymi przepisami, normami i standardami dostępności
Certyfikacja Dostępności dla Przedsiębiorstw i Organizacji pozarządowych
Nasze uprawnienia w zakresie certyfikacji potwierdzają zgodność z kluczowymi przepisami dotyczącymi dostępności dla sektora publicznego i prywatnego. Wspieramy firmy i organizacja pozarządowa w spełnianiu wymogów ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami oraz standardów i norm dostępności, pomagając im realizować zobowiązania wobec osób ze szczególnymi potrzebami.
Certyfikat dostępności z Legitime to znak jakości, który wzmacnia wiarygodność i zwiększa zaufanie odbiorców.
Certyfikaty Dostępności
Przyznany nam status Podmiotu dokonującego Certyfikacji Dostępności jest dowodem naszego zaangażowania i kompetencji w dziedzinie dostępności. Musieliśmy przejść szczegółową weryfikację Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, co potwierdza nasze wysokie standardy w zakresie oceny i certyfikacji dostępności w różnych obszarach. Nasi specjaliści posiadają wiedzę praktyczną i teoretyczną w zakresie audytowanych i certyfikowanych obszarów dostępności. Posiadamy również zespół testerów dostępności składający się z osób z niepełnosprawnościami, tj. osób z dysfunkcją narządu wzroku, narządu słuchu i narządu ruchu.
Certyfikat dostępności ma na celu potwierdzenie czy podmiot, o którym mowa w art. 5 ust. 1 ustawy o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami (czyli przedsiębiorca oraz organizacja pozarządowa, o których mowa w art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie), zapewnia dostępność osobom ze szczególnymi potrzebami.
Często zadawane pytania o Certyfikaty Dostępności
Jakie są różnice między certyfikatem a audytem dostępności?
Certyfikat dostępności różni się od audytu tym, że jego celem jest formalne poświadczenie zgodności z wymogami dostępności po przeprowadzonym audycie. Audyt dostępności jest szczegółową oceną, która identyfikuje bariery i obszary wymagające dostosowania, natomiast certyfikacja jest końcowym etapem – formalnym potwierdzeniem, że dany obiekt lub usługa spełniają wszystkie wymagania dostępnościowe.
Certyfikat dostępności to dokument potwierdzający spełnianie minimalnych wymagań, o których mowa w art. 6 ustawy o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami.
Co zawiera Certyfikat Dostępności?
Certyfikat Dostępności zawiera:
- Oznaczenie podmiotu dokonującego certyfikacji.
- Nazwę podmiotu, dla którego został wydany, oraz wskazanie adresu jego siedziby.
- Numer i oznaczenie certyfikatu.
- Skrócony opis zapewnienia dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami w zakresie minimalnych wymagań, o których mowa w art. 6 o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami.
- Okres ważności certyfikatu.
- Datę wydania i podpis uprawnionej osoby.
Jakie zakres obejmuje certyfikacja?
Certyfikacja obejmuje:
- weryfikację spełnienia minimalnych wymagań, o których mowa w art. 6 ustawy o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami, przez przeprowadzenie audytu dostępności,
- sformułowanie szczegółowych zaleceń w zakresie poprawy zapewniania dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami przez dany podmiot,
- wydanie certyfikatu dostępności.
Na jaki okres wydawany jest Certyfikat Dostępności?
Certyfikat Dostępności wydawany jest dla konkretnego podmiotu na okres czterech lat od dnia wydania.
W okresie ważności certyfikatu:
- podmiot, któremu został wydany certyfikat, jest obowiązany spełniać minimalne wymagania, o których mowa w art. 6 ustawy o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami;
- podmiot dokonujący certyfikacji może przeprowadzać kontrolę w zakresie spełniania minimalnych wymagań, o których mowa w art. 6 ustawy o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami, przez podmiot, któremu został wydany certyfikat.
Jeżeli podmiot, któremu został wydany certyfikat, przestał spełniać minimalne wymagania, o których mowa w art. 6 ustawy o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami, podmiot dokonujący certyfikacji cofa certyfikat.
W przypadku cofnięcia certyfikatu podmiot dokonujący certyfikacji jest obowiązany zawiadomić ministra właściwego do spraw rozwoju regionalnego oraz podmiot, któremu wydano certyfikat, o cofnięciu tego certyfikatu, wskazując jednocześnie uzasadnienie faktyczne i prawne.
Podmiotowi ubiegającemu się o certyfikat, podmiotowi, któremu wydano certyfikat – przysługuje skarga do sądu administracyjnego w terminie 30 dni od dnia doręczenia zawiadomienia odpowiednio o odmowie wydania certyfikatu lub o cofnięciu certyfikatu. W postępowaniu przed sądem stosuje się odpowiednio przepisy ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – o zaskarżaniu do sądu decyzji administracyjnych.
Podmiotowi ubiegającemu się o certyfikat, podmiotowi, któremu wydano certyfikat – przysługuje skarga do sądu administracyjnego w terminie 30 dni od dnia doręczenia zawiadomienia odpowiednio o odmowie wydania certyfikatu lub o cofnięciu certyfikatu. W postępowaniu przed sądem stosuje się odpowiednio przepisy ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – o zaskarżaniu do sądu decyzji administracyjnych.
Czy informacja o uzyskaniu Certfikatu Dostępności jest publikowana?
Minister właściwy do spraw rozwoju regionalnego podaje do publicznej wiadomości, na swojej stronie podmiotowej Biuletynu Informacji Publicznej, informacje o podmiotach, którym został wydany certyfikat.
Jaki jest koszt procesu certyfikacji?
Wysokość opłaty certyfikacyjnej jest regulowana w umowie między podmiotem certyfikującym i certyfikowanym.
Zgodnie z art. 22 ust. 3 Ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami opłata certyfikacyjna wnoszona na rzecz podmiotu dokonującego certyfikacji nie może przekroczyć:
- trzykrotności – w przypadku prowadzenia działalności w jednym obiekcie,
- sześciokrotności – w przypadku prowadzenia działalności w od dwóch do pięciu obiektach,
- dziesięciokrotności – w przypadku prowadzenia działalności w od sześciu do dziesięciu obiektach,
- dwudziestokrotności – w przypadku prowadzenia działalności w od jedenastu do dwudziestu obiektach,
- trzydziestokrotności – w przypadku prowadzenia działalności w więcej niż dwudziestu obiektach
– przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej w roku kalendarzowym ostatnio ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego na podstawie przepisów ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2020 r. poz. 53, 252 i 568), ustalonego według stanu na dzień złożenia wniosku o wydanie certyfikatu.
Jak złożyć wniosek o wydanie Certyfikatu Dostępności i rozpoczęcie procesu certyfikacji?
Certyfikacji dokonuje się na wniosek podmiotu ubiegającego się o certyfikat. Wniosek zawiera nazwę i adres siedziby podmiotu ubiegającego się o certyfikat oraz wskazanie zakresu prowadzonej działalności.
Wniosek należy złożyć do podmiotu dokonującego certyfikacji na formularzu zgodnym z wzorem określonym w Rozporządzeniu Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 4 marca 2021 r. w sprawie szczegółowych wymogów, jakie muszą spełniać podmioty dokonujące certyfikacji dostępności, wzoru wniosku o wydanie certyfikatu dostępności oraz wzoru certyfikatu dostępności.
Wniosek może zostać złożony w postaci papierowej albo elektronicznej za pomocą środków komunikacji elektronicznej, o których mowa w ustawie z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2020 r. poz. 344), z tym że wniosek złożony za pomocą środków komunikacji elektronicznej opatruje się kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Podmiot ubiegający się o certyfikat nie może być powiązany faktycznie lub prawnie z podmiotem dokonującym certyfikacji.
Podmiot dokonujący certyfikacji, w terminie nie dłuższym niż 3 miesiące od dnia złożenia kompletnego wniosku:
- w przypadku stwierdzenia, że podmiot ubiegający się o certyfikat spełnia minimalne wymagania, o których mowa w art. 6 – przekazuje temu podmiotowi certyfikat w postaci papierowej albo
- zawiadamia podmiot ubiegający się o certyfikat o odmowie wydania certyfikatu.